Bodrum Tarihi

Bodrum Tarihi, Ne zaman kuruldu?

Bodrum Tarihi

      Milattan önce 484 senesinde doğan ''Tarihin Babası'' olarak bilinen Heredot'a göre Bodrum Tarihi ilk kez Dor'ların bölgeye yerleşmesiyle başlamıştır. Daha sonra bölgeye yerleşen Karya ve Leleg'ler, milattan önce 650 yılında Megeralılar'ında gelmesiyle şehri genişleterek bu bölgeyi Halikarnasos olarak anmışlardır. Milattan önce 386 yılında Perslerin hakimiyetine giren Halikarnasos en parlak dönemlerini bu devirde Karya bölgesinin başkenti olunca yaşamıştır. Dünyanın 7 harikası listesinde olan Mausoleum' da bu dönemde Kral Mausolos‘un anısına kız kardeşi ve aynı zamanda karısı olan Artemisia tarafından yaptırılmıştır. Bodrum milattan önce 192 senesinde Romalılar tarafından ele geçirilmiştir. Fakat bu süre zarfından önemli bir gelişme kaydetmemiştir. Milattan sonra 395 yılında Bizanslıların eline geçen Bodrum,  milattan sonra XI. yüzyılda Türk'lerin eline geçerek ilk kez Türk yurdu olmuştur. 1. Haçlı savaşlarında Bizanslılar'ın eline geçen Bodrum XIV. yüzyılda tekrar Türklerin hakimiyetine girmiştir. 1415 yılında Rodos Şövalyelerinin eline tekrar geçse de bu fazla uzun sürmemiş, 1522 yılında cihan hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman tarafından büyük Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılarak tekrar Türk yurdu haline gelmiştir. Bodrum günümüzde de Türkiye Cumhuriyeti toprakları içerisindedir.

Bodrum Nerede? Coğrafi Özellikleri ve İklimi

     Bodrum Tarihi geçmiş dönemlerde yaşayan uygarlıklar açısından çok zengindir. Bodrum Günümüzde Ege bölgesi içerisinde olan Muğla iline bağlı bir ilçedir. Doğu ve kuzey doğusunda Milas batı ve güneyinde ise Ege deniziyle çevrilidir. İlçenin iç kısımları ovalık alanlara sahiptir. Kıyılarının ise girintili çıkıntılı bir yapısı vardır. İlçenin kıyı uzunluğu 174 km ' dir. İlçenin, il merkezi Muğla'ya olan uzaklığı 115 km olup nüfusu  164.160 kişidir. İklim yapısı olarak Ege ve Akdeniz ikliminin özellikleri görülür. Yazları sıcak ve kurak, kış ayları ise ılık ve yağışlıdır. Geçim kaynakları başlıca Turizm, balıkçılık, el sanatları ve ormancılıktır. Türkiye'nin en önemli turizm kentlerinden biridir.

Bodrumda Mevsimler 

       Yazları neredeyse yağışsız geçen Bodrum'da, sıcaklık 30 derecenin üzerine çıkar. Deniz suyu sıcaklığı da 25 derecelere kadar çıkabilir. Yaz aylarının yanı sıra sonbahar mevsimi de Bodrum'u ziyarek etmek için harika bir mevsimdir. Hava tıpkı İlkbaharda olduğu gibidir. Kışları ise yağışlıdır fakat hava ılımandır. Kısacası Bodrum ve Bodrum Tarihi anlatılarak değil yaşanılarak öğrenilmelidir. Yazın ayrı bir tadı kışın ayrı bir tadı vardır. Bu güzide beldeyi görmeyi, ölmeden önce yapılacaklar listenize eklemelisiniz.

      

Anasayfa » Duyuru ve Blog » Bodrum Tarihi

Dalaman Transfer

Fethiye Transfer

Marmaris Transfer