Datça Tarihi ve Gezi Rehberi

Datça Tarihi

    Datça; Türkiye'nin Muğla ilinin bir ilçesidir. Geçmişi m.ö 2000'li senelere kadar dayanır. Bölgede yerleşim kurduğu bilinen ilk topluluk Karya'lılardır. Milattan önce 1000 yıllarına kadar Karyalılar'ın egemen olduğu bu bölge,  Tekirdağ ve Yunanistan tarafından göç eden Dor'lar tarafından, Karyalılar'ın elinden alınmıştır. Bölgeyi hakimiyeti altına alan Dor'lar günümüz Datça merkezinin 1.5 km uzağında, kendi başkentleri olan Knidos'u inşaa ederler. Anca Knidos uzun süre Dor'ların elinde kalmamıştır. M.Ö 500' lü yıllarda bölge Pers hakimiyetine girmiş ve Pers'liler Knidos'u bugün bile kalıntılarını görebildiğimiz yere taşımışlardır. 

    Roma ve Bizans dönemlerinde nüfusu 75 binlere ulaştığı bilinen şehir Afrodit Heykeli ile çevresine ün salmayı başarmıştır. Türk'lerle ilk defa 13. yy'da yolları kesişen bölge, ilk olarak Menteşeoğulları Beyliği'nin hakimiyeti altına girmiştir. 15. yüzyıla kadar böyle devam etmiş daha sonra Büyük Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine geçmiş ve günümüze kadar Türk yurdu olarak kalmıştır. Osmanlı'nın son dönemlerinde padişah tarafından bir dönem ismi değiştirilmiş ve Reşadiye olarak anılmıştır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra tekrar Datça adını almıştır.

 

Datça Tarihi ve Gezi Rehberi

 

Datça Coğrafyası

   Ege bölgesinde yer alan Datça, aslında bir yarımadadır. Üç tarafı denizle çevrili olan bu yarımada arazi yapısı olarak dağlık ve engebelik bir yapıya sahiptir. Akdeniz ikliminin görüldüğü Datça Yarımadası'nda bitki örtüsü makidir. %66 lık kısmı orman, %16 ise tarım arazisidir. Geri kalanı dağlık ve kısa çalılıklardır.

   Toplam yüzölçümü 446 km2'dir. Yaklaşık 236 km sahil uzunluğuna sahiptir. Marmaris'e uzaklığı 70 kilometre olup ulaşım karayolu ile sağlanmaktadır. Bodruma ise sadece yaz aylarında çalışan feribot seferleri vardır. Feribotla ulaşım süresi 2 saattir. Dalaman'a ise yaklaşık 160 km uzaklıkta olup ulaşım karayolu ile sağlanır.  Datça Haritası'na burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Datça Haritası

 

Datça Gezi Rehberi

   Öncelikle bu yarımadanın en önemli geçim kaynağının turizm olduğunu belirtmekte fayda var. Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edilen yarımada bu sayede doğasını bozulmadan günümüze kadar taşımayı başarmıştır. Önemli bir turizm merkezi olan yarımada da bir çok Mavi Bayraklı Plaj da bulunmaktadır. Bölgede Fethiye ve Bodrum arasında işleyen turizm trafiğinin ortasında olan Datça Yarımadası bu sebeple yat turizminin de merkezi haline geliyor. Tarihi dokusu, harika plajları ve yeşil ile mavinin iç içe girdi doğasıyla yaşlanmak için ideal bir yer.

 Datça Gezilecek Yerler

   Yarımadaya geldiğinizde mutlaka gezip görmeniz gereken yerleri sizler için derledik. Haydi hep beraber göz atalım.

-Knidos Antik Kenti

 

knidos antik kent tiyatrosu

 

-Hayıtbükü Plajı

    Plaj aynı zamanda kapalı bir koy olduğu için suyun sıcaklığı çok fazla olabiliyor. Çok güzel balıklara sahip olan plajda, denizden çıktıktan sonra karnınız acıkırsa sıcak gözleme yiyebilirsiniz. Dut ağaçlıklarıyla dolu bu koyu mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

datça hayıtbükü plajı

 

-Ovabükü Plajı

    Hayıtbükü'ne komşu olan ve kardeşi sayılan plaj mesudiye köyüne bağlı bir koyda bulunur. Birçok adet pansiyon ve apart bulunan koy daha sahin ve daha az kalabalıktır. The Guardian gazetesi tarafından Türkiye'nin en iyi 10 plajı listesinde başı çeken Datça'nın cennet koylarından birisi.

 

datça ovabükü plajı

 

-Datça Vineyard & Winery

    Şarap severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir mekan. Datça'nın yerel şarabını tatma imkanını kaçırmayın. Minik bir tepeciğe kurulmuş bu yer; üzüm bağları, şaram üretim yeri ve tadımevinden oluşan muazzam bir yer.

 

datça vineyard winery

 

-Simi Adası

 

simi adası datça

 

Datça Konaklama ve Otel

   Birçok konaklama imkanı olan bölgede heryerde olduğu gibi klasik olan otel, pansiyon, apart vb. yerlerdir. Bunun yanında kamp yapabilir, çadır kurabilir veya günübirlik evler kiralayabilirsiniz.

 Datça Parla Evleri

    Lüks, konforlu ve kendine has bir tatil geçirmek isteyen tatilcilerin tercih ettiği bir yöntem. Konfor ve rahatlık açısından diğer seçeneklere göre daha iyi fakat ekonomik olarak daha pahalıdır.

 

datça parla evleri

 

    Her evin girişi birbirinden ayrı ve kendilerine ait bahçeleri vardır. Her bahçede eve ait olan bir barbekü bulunur. Konutların oda sayısı 2+1 şeklindedir. Açık mutfak stili bulunan evler, 4-5 kişilik aileler için ideal bir tercihdir.

 

datça parla evleri datça tatili

 

Hayıtbükü Ahşap Evleri

 

hayıtbükü ahşap evleri

 

datça otelleri hayıtbükü ahşap evleri

 

    Datça'nın heryeri birbirinden güzel. Sizler için ayrıntılı olarak anlatmaya; Datça Tarihi ve Gezilecek Yerleri ile ilgili size yardımcı olmaya çalıştık. Yıldız Transfer oalrak sizleri havalimanından Datça'ya vip hizmetimizle götürmeyi çok isteriz.

Anasayfa » Duyuru ve Blog » Datça Tarihi ve Gezi Rehberi

Dalaman Transfer

Fethiye Transfer

Marmaris Transfer