İztuzu Plajı Hakkında

İZTUZU PLAJI BİR DOĞA HARİKASI

             Merhaba Sevgili okurlar; Sizlere bu yazımızda eşssiz güzellikteki İztuzu Plajı'nı 15 maddede açıklamaya çalışacağız. Haydi yazımıza geçelim!

10 Maddede İztuzu Plajını Tanıyalım;

 1.Muğla ilinin Ortaca ilçesine bağlı olan Dalyan beldesine ait bir plaj olan İztuzu Plajı, yaklaşık olarak 4-4,5 km uzunluktaki bir kumsala sahiptir.

 

İztuzu plajı kumsalı

 

 2.Kaplumbağa Plajı (Turtle Beach) da denilen plajın diğer adının bu olmasının sebebi Caretta-caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bu plaja bırakmalarını tercih ediyor olmaları.

 

caretta caretta iztuzu

 

 

 3.Yaraları Caretta-caretta kaplumbağalarının tedavi edildiği özel bir tedavi merkez bulunduran plaj tedavilerinin ardından kaplumbağaları doğal yaşamına geri salıyor.

 

caretta caretta tedavi merkezi

 

 

 4.Meydana gelen Med-cezir olayından dolayı plajda kumlar devamlı yer değiştiriyor. Bunun sebebi kumsalın bir tarafının tatlı suya bir tarafının deniz suyuna (Akdeniz) kıyısı olması. Evet yanlış duymadınız. Plajın bir yakasındaki kumsalda Akdeniz'de yüzerken diğer tarafına geçip tatlı suda yüzebilirsiniz.

 

İztuzu plajı medcezir

 

 

 5.İztuzu Plajı 2008 yılında The Times'a göre Avrupa'nın en iyi açık alanı, Zoover ve Metofista'ya göre 2011 yılında Avrupa'nın en iyi plajı! ve 2013 yılında ise Trip Advisör'e göre  Avrupa'nın en iyi 7. plajı ödüllerine uluslararası alanda layık görülmüştür.

 

Avrupanın en iyi açıkalanı

 

 

 6.Nereden bakarsanız bakın; İster karadan isten denizden ister havadan. Tüm açılardan eşşsiz ve büyüleyici bir güzelliğe sahip İztuzu Plajı.

 

İztuzu plajı havadan

 

 

 7.İztuzu Plajı'na deniz yoluyla gitmek isterseniz, sizi sazlıkların arasından geçen eşssiz bir yolculuk bekliyor. Bu yolculuk esnasında tarihi Caunos Kral Mezarları'nı da görmeniz mümkün.

 

kral mezarları

 

 

8.Caretta-Caretta' ların ve yumurtalarının güvenliği için titiz önlemler alınan plajda gece 20 ile sabah 08 arasında denize girmek, ışık yakmak ve kaplumbağaların rahatsız olmamaları için gürültü yapmak yasaktır. Bu kanun 1988 yılından beri geçerlidir.

 

caretta-caretta koruma alanı

 

 

9.Dalaman Havalimanı'ndan Dalyan arasındaki en kısa mesafe 30 km dir. Yaklaşık 40-45 dakika sürmektedir. Dalyandan İztuzu Plajı ise yaklaşık yarım saat sürmektedir. Dolmuş ve minibüs seferleri mevcuttur.

 

dalyan harita

 

 

10.Radar tepesinden itibaren başlayan İztuzu Plajı  kumsalı Delikli Ada'nın önlerine kadar ulaşıyor. İztuzu Plajı'nı ölmeden önce görülecekler listesine mutlaka ekleyin.

 

Delikli Ada

 

 

Biz www.yildiztransfer.com olarak İztuzu Plajı'nı bilinmeyen yönleriyle sizlere açıklamaya çalıştık. Umarım beğenmişsinizdir.

Anasayfa » Duyuru ve Blog » İztuzu Plajı Hakkında

Dalaman Transfer

Fethiye Transfer

Marmaris Transfer